605 139 221

Mąka jest podstawą każdego ciasta oraz niezbędnym dodatkiem w wielu innych przepisach. Na rynku dostępnych jest jest naprawdę wiele rodzajów. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć mąkę pszenną, tortową, razową oraz chlebową. Czym poszczególne rodzaje różnią się od siebie? Czy istnieje jeden uniwersalny rodzaj mąki? Co oznacza dany typ mąki i jaki jest najlepszy? W poniższym artykule odpowiadamy na wszystkie mączne pytania.

Jakie typy mąki wyróżniamy? Co oznaczają?

W sklepach możemy spotkać mąki o różny typie, począwszy od typu 00, przez chyba najbardziej uniwersalny i znany wszystkim typ 450, aż po mąki o dość wysokich typach – 1850, 2000 nawet 3000. Co dokładnie oznaczają te wartości? Typ mąki określa ilość zawartych w niej substancji mineralnych, potocznie nazywanych popiołem. Nazwa ta pochodzi od metody określania zawartości substancji mineralnych.

Próbkę badanej mąki umieszcza się w ceramicznym tygielku, a następnie poddaje procesowi spopielenia w specjalnym piecu w temperaturze aż 950°C przez okres 60 minut. Pozostałością po spaleniu są substancje mineralne, tworzące popiół. Najprościej rzecz ujmując, typ mąki jest pozostałością popiołu w procentach, pomnożoną przez 1000. Dla przykładu, typ 450 określa zawartość 0,45%, a typ 3000 zawartość 3,00% substancji mineralnych w mące. Im wyższy jest typ mąki, tym mąka ciemniejsza i bardziej ciężka.

Jakie jest zastosowanie poszczególnych typów mąk?

Jak już wcześniej wspomniano, na rynku dostępne są mąki o różnych typach. Każdy z nich używany jest do innego rodzaju wypieków – im niższy, tym lepiej sprawdzi się przy delikatniejszych wyrobach. Tak więc najniższe z typów, oznaczone numerem 400 i 450 to mąki tortowe – doskonałe do wypieku lekkich ciast biszkoptowych oraz naleśników. Produkt oznaczony jako typ 500 ma już dużo więcej zastosowań. Wykorzystywany jest do ciast o bardziej zwartej strukturze, takich jak ciasta kruche, półkruche, francuskie. Z użyciem takich mąki przygotujemy również domowy makaron, omlety kopytka czy pierogi.

Wyższe typy, tj. 550 i 650 sprawdzą się przy nieco cięższych wypiekach – ciastach drożdżowych, racuchach, pączkach oraz ciemnych ciastach typu piernik i miodownik. Najwyższe z dostępnych typów mąki są używane przede wszystkim do wypieku chleba oraz pełnoziarnistych makaronów. Wśród mąk o wysokich typach wyróżniamy: typ 750 tzw. mąka chlebowa, typ 1400 – sitkowa oraz typ 1850 – graham. Na rynku znajdziemy jeszcze mąki bardzo mało przetworzone, o typie 2000 i 3000. Będą one idealne do wyrobu tradycyjnego pieczywa na zakwasie.

Gdzie kupić dobrą mąkę?

Z mąki przeważnie korzysta każdy z nas. Wiele osób kupuje najpopularniejszą mąkę typu 450 i traktuje ją uniwersalnie. Nie jest to błędem, ale po spróbowaniu innych typów i rodzajów mąk czuć różnicę w przygotowywanych wypiekach. Niewiele kupujących zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce działa bardzo młynów, które sprzedają wysokiej jakości mąkę również osobom fizycznym, nie tylko klientom firmowym. Mąki kupione w młynach charakteryzują się dużo lepszymi zdolnościami wypiekowymi, niż te kupione w markecie. Co ważne, tego rodzaju produkty nie są standaryzowane, czyli nie posiadają w swoim składzie sztucznych polepszaczy jakości, co gwarantuje klientom doskonały smak i wartościowe wypieki. Jednym z takich tradycyjnych, rodzinnych młynów jest Młyn Brzeziny, który oferuje klientom szeroki wybór mąk, powstających dzięki tradycyjnej metodzie przemiału. Przedsiębiorstwo to dysponuje  dwoma rodzajami młynów  – pszennym oraz żytnim.