605 139 221

Czasy, w których w sklepach była dostępna w zasadzie jedynie mąka tortowa, wrocławska i krupczatka oraz mąka ziemniaczana, minęły bezpowrotnie. Obecnie nie trzeba być zawodowym piekarzem, by mieć dostęp do różnych rodzajów i typów mąk. Czym się one różnią, jakie mają właściwości i do czego można zastosować każdy rodzaj mąki? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Pszenna, ziemniaczana, bezglutenowa – rodzaje mąki

Podstawowy podział mąk zależy od tego, z czego są zrobione. Najpopularniejszym w naszym kraju i najbardziej wszechstronnym jest wariant pszenny. Ponadto mąki robi się też z innych zbóż: żyta, kukurydzy, jęczmienia, owsa, prosa, gryki, ryżu. Możesz też spotkać się z pojęciem mąki orzechowej czy migdałowej, a także mąki z fasoli lub soi. Powstają one poprzez bardzo drobne zmielenie tych produktów. Mają też odmienne właściwości od mąk ze zbóż – przede wszystkim zawierają więcej białka, a w przypadku mąk orzechowych także tłuszczu, przez co ich zastosowanie jest nieco inne. Doskonale znana wszystkim polskim gospodyniom jest  też mąka ziemniaczana, która powstaje ze skrobi i ma przede wszystkim właściwości zagęszczające.

Ważnym dla wielu osób kryterium jest obecność w mące glutenu. Substancja ta jest grupą białek obecnych w większości zbóż. Spożycie glutenu przez osoby na niego uczulone wywołuje bardzo silne reakcje, jest też niebezpieczne dla osób, które cierpią na jego nietolerancję. Nie mniej jednak, wdrażanie diety bezglutenowej bez wskazań medycznych jest obecnie szeroko badane, gdyż zgodnie z najnowszymi badaniami świadoma rezygnacja z produktów zbożowych może doprowadzić do zwiększenia ryzyka pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego produkty oznaczone symbolem przekreślonego kłosa należy wybierać tylko wtedy gdy mamy konkretnie zdefiniowane powody. Do mąk naturalnie bezglutenowych należą te orzechowe i zrobione z nasion strączkowych. Bezglutenowa jest też mąka ryżowa, kukurydziana, gryczana i z prosa. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość zanieczyszczenia glutenem tych produktów, dlatego osoby chore, którym szkodzi nawet najmniejsza ilość tej substancji, powinny wybierać wyłącznie mąki certyfikowane

Typy mąki pszennej

Najpopularniejsza mąka pszenna występuje ponadto w licznych wariantach o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Zawsze zastanawiałeś się, co oznaczają liczby na opakowaniach  takie jak 500, 1000 czy 2000? To informacja o ilości substancji mineralnych w produkcie. Jednocześnie jest to wyznacznik stopnia zmielenia i oczyszczenia mąki.

  • Popularna mąka tortowa opatrzona jest zwykle oznaczeniem 450 (lub niższym) co oznacza zawartość 0,45% składników mineralnych. Jest ona biała, lekka i drobna, dzięki czemu idealnie nadaje się do wypieku biszkoptów i innych napowietrzonych ciast.
  • Typy 500 (wrocławska, poznańska, krupczatka) i 550 są dobre do cięższych ciast,
    a także makaronów, pierogów czy naleśników.

Natomiast produkty o wyższych oznaczeniach służą przede wszystkim do wypieku chleba.  Mąka 650 świetnie sprawdzi się do wypieku bułek, 750 jest dobra na chleb i ciasto do pizzy. Najzdrowsze pieczywo razowe i graham wypiekamy z mąki z oznaczeniem 2000, którą także samodzielnie mielimy w naszym młynie.

Jaka mąka jest najzdrowsza?

Obecnie w sklepach można znaleźć wiele rodzajów mąki, które mogą mieć różnorodne korzyści dla Twojego zdrowia. Wśród mąk pszennych najzdrowsze są te o najwyższych numerach – oznacza to obecność wielu składników mineralnych, witamin i błonnika, który reguluje pracę jelit. Warto zastosować w diecie także alternatywne rodzaje mąki. Podobna do pszennej, lecz o wiele zdrowsza jest orkiszowa (wytwarzana z orkiszu, który jest odmianą pszenicy). Domowy chleb można wzbogacić, dodając do niego pełną witamin mąkę jęczmienną lub z prosa. Świetnie w tej roli sprawdzi się też mąka z amarantusa, który to uważany jest wręcz za superfood (produkt spożywczy o właściwościach zdrowotnych). Z mąki owsianej można przygotować zdrowe ciasteczka lub naleśniki o ciekawym, pełnym smaku. Mąka sojowa dodana do wypieków może przedłużyć ich trwałość, a ze względu na dużą zawartość białka często jest też stosowana przez sportowców i osoby na diecie niskowęglowodanowej.